UA-3629041-1דר' יעקב עזרא - כאב

דר' יעקב עזרא
מרפאה נוירולוגית משולבת


דף הבית >> כאב
 
מה זה כאב?
כאב הינו תחושה לא נעימה אשר אנו חשים כתוצאה מפגיעה באחד האיברים שלנו. הכאב משמש בד"כ כאיתות אזעקה אשר מתריע על נזק שעלול להיגרם לנו. לדוגמה: אם , נדרוך על מסמר, מיד נחוש כאב עז שיגרום לנו למשוך את הרגל . פגיעת המסמר ברקמה גורמת ללחץ על קצות העצבים, עצבים אלו משמשים בתפקיד של חיישנים או קולטנים לכאב . הקולטנים הנמצאים מתחת לפני העור, מגיבים לגירוי ומעבירים את המידע דרך העצבים לאורך האיבר בו נקלט הגירוי (היד או הרגל), משם המידע עובר לחוט השדרה וממנו אל המוח. תחושת הכאב מגיעה תוך פחות משניה אל המוח. בזמן זה, מתרחשים מספר תהליכים לאורך מערכת העצבים שבסופם אנו קולטים וחשים את הכאב.
הקולטנים הנמצאים מתחת לעור הינם קולטנים לסוגים שונים של גירוי תחושתי: חלק מן הקולטנים יזהו גירוי תחושתי רגיל וכך נוכל לדעת במה אנו נוגעים ( אתם יכולים לדעת שאתם מחזיקים את העיתון של עיניים גם מבלי לראות אותו בזכות קולטנים אלו).חלק מהקולטנים הינם קולטנים מיוחדים שיודעים לזהות כאב, ובנוסף ישנם קולטנים שתפקידם לזהות חום וקור, לחץ או רטט וגירויים ממקור כימי. הקולטנים מגיבים לגירוי התחושתי ובעקבות הגירוי יורים אותות חשמליים שנעים לאורך העצב. ככל שהגירוי יהיה חזק יותר, כך יותר קולטנים יופעלו ויירו את האותות בתדירות גבוהה יותר וכך נחוש בכאב עז יותר. מהירות ההולכה של הכאב בסיבי העצב משתנה עפ"י סוגי הסיבים. ישנם סיבים המוליכים את האות החשמלי במהירות של עשרות מטרים בשנייה וישנם סיבים המוליכים את האות במהירות של בערך מטר אחד בשנייה. האות החשמלי מתקדם לאורך העצב לכיוון חוט השדרה ונכנס לתוך חוט השדרה אשר מהווה מעין כבל חשמלי עבה שבתוכו אלפי סיבי עצב. משם, האות החשמלי ממשיך לעלות לעבר המוח. בתוך המוח, המסר עובר מספר תחנות. בכל תחנה בה עובר המידע, נוסף מידע ממקורות אחרים במערכת העצבים ומועבר מידע לאזורים שונים במוח. הקשרים שנוצרים בין העצבים השונים מאפשרים לנו להבין  מה גרם לנו לכאב.
למה צריך כאב?
כפי שהבנתם, אילו לא היינו חשים בכאב, לא היינו מודעים לכך שנפגענו. המסמר שדרכנו עליו בתחילת הסיפור, היה נשאר תקוע בתוך הרגל וממשיך להזיק לנו שעות רבות עד שבמקרה היינו מגלים אותו לאחר חליצת הנעליים או במקלחת. כמובן שעד שהיינו מגלים את המסמר, כבר היה מתפתח זיהום אשר היה גורם לנו לנזק. ישנם אנשים הסובלים מהפרעה בהולכת העצבים בגלל מחלות שונות כגון סוכרת . אנשים אלו אינם מרגישים את הפציעות וכתוצאה מכך הם מסתכנים בפגיעה מסוכנות.
בעצם, בזכות הכאב אנו לומדים להיזהר ממצבים מסוכנים. תינוק אשר מניח את ידו על סיר לוהט, לומד להתרחק מן הסיר בפעם הבאה. הכאב הוא חוש  חיוני ביותר ליכולת ההישרדות שלנו ומציל אותנו מפגיעות שונות. הכאב משמש אזעקה גם מפני אירועים מסוכנים שמתרחשים בתוך גופנו. לדוגמא : כאשר מישהו סובל מדלקת או מחלה בתוך הבטן , יופרשו חומרים שונים לאזור הדלקתי שבחלל הבטן אשר יגרמו לכאב. חומרים אלו, מגרים קצות עצבים בתוך הבטן וכתוצאה מכך אנו חשים כאב בטן. כאב הבטן, מאותת שקיימת בעיה בתוך הבטן וגורם לנו לפנות לרופא ולקבל עזרה.
 
מנגנונים  פנימיים לשיכוך כאב
 
למערכת העצבים שלנו יש יכולת מיוחדת לווסת את עוצמת הכאב בדרכו מן האבר הפגוע ועד למוח. ישנם מצבים שבהם אנו נפצעים ולמרות זאת מתעלמים מן הכאב. לדוגמא: חייל שמסתער בקרב ונפגע במהלך ההסתערות עשוי שלא להרגיש את הכאב עד לאחר הקרב, שחקן כדורסל שנוקע את רגלו במהלך משחק חשוב עשוי להרגיש את הכאב רק לאחר המשחק. יכולת זו לשכך כאב באופן טבעי נובעת מכך שישנם תאי עצב במערכת העצבים שלנו אשר מפרישים חומרים משככי כאב. חומרים אלו נקראים אנדורפינים וכאשר הם מופרשים לא נחוש בכאב בכל עוצמתו. אנשים מסוימים מסוגלים לנצל יכולת זו גם באופן מכוון. לדוגמא: פקירים בהודו מסוגלים ללכת על גחלים לוחשות או לפצוע את עצמם מבלי לחוש כאב. ישנם אנשים שעוברים ניתוחים תחת היפנוזה מבלי לחוש כלל בכאב.
האם כל כאב  מהווה איתות למחלה מסוכנת?
לעיתים, אנשים סובלים מכאב מבלי שיהיה כל נזק לרקמה. ישנם מצבים שהעצב יורה אותות חשמליים אשר גורמים לתחושת כאב, ישנם מצבים אחרים בהם נוצר כאב בתוך מערכת העצבים עצמה אפילו מבלי שיהיה נזק לעצבים. כאבים אלו, קשורים לעיתים לבעיות רגשיות כגון דיכאון או חרדה, הם אינם נובעים מנזק לרקמה ואינם מהווים איתות לנזק כלשהו. במצבים אלו הכאב הגופני הוא בעצם ביטוי לסבל נפשי. בד"כ כאבים אלו, שאינם נגרמים מנזק לרקמה הם כאבים כרוניים, ממושכים ולא כאבים חדים שמופיעים לזמן קצר. לאנשים הסובלים מכאב, קשה מאד לדעת אם מדובר בכאב הנגרם מנזק לרקמה או שמדובר בכאב שנוצר באופן עצמאי. במצבים אלו, יש לפנות לרופא אשר יאבחן באיזה סוג כאב מדובר ויטפל בו בהתאם.

 
 

 
 
להזמנת תור במרפאה ניתן להתקשר 08-9758685 

לייבסיטי - בניית אתרים